fbpx

Tekst po niemiecku dla średniozaawansowanych na poziomie B1: wycieczka do Spreewaldu

16 najciekawszych niemieckich podkastów

16 najciekawszych niemieckich podkastów 1920 1280 Diana Korzeb

Krótko przed ciążą bardzo wkręciłam się w słuchanie niemieckich podkastów, a w zasadzie nie tylko niemieckich. Słuchałam ich na spacerze, na kanapie, w autobusie, w pociągu, w aucie, generalnie wszędzie, gdzie się dało. Czasem przerabiałam też filmy z youtube na pliki dźwiękowe i w ten sposób ćwiczyłam rozumienie ze słuchu i uczyłam się nowych rzeczy.

Ostatnio dostałam pytanie na preclowym instagramie o niemieckie podkasty i nie tylko postanowiłam napisać o tym osobny artykuł, ale wrócić też do regularnego słuchania czegoś po niemiecku.

W pierwszej części wpisu opiszę krótko polecane przeze mnie i przez Was (moje kursantki i kursanci, czytelniczki bloga, newslettera i obserwatorki na instagramie) podkasty, a potem napiszę, jak można z nimi pracować, co daje w ogóle regularne słuchanie podkastów i ogólnie niemieckiego :).

Niemieckie podkasty – Slow german

Niemiecki podkast, który polecam w pierwszej kolejności. To prywatna audycja Annik Rubens. Annik ma świetny, radiowy głos i opowiada w swoim podkaście o życiu codziennym w Niemczech, w Monachium. Część odcinków została opublikowana jako odpowiedź na prośby słuchaczy. Do każdego odcinka dostępna jest bezpłatna transkrypcja. W międzyczasie powstały też odcinki (dialogi) dla osób całkowicie początkujących, ale nie pracowałam z nimi, więc trudno mi się wypowiedzieć na ich temat. Annik oferuje też odpłatnie dział premium, sama jednak z niego nigdy nie korzystałam.


Slide

Niemieckie podkasty – Auf Deutsch gesagt!

Podkast przeznaczony dla bardziej zaawansowanych osób (od B1/B2). Poruszane są na nim tematy związane z życiem i kulturą w Niemczech. Autor wyjaśnia też użyte przez siebie słowa.

Niemieckie podkasty – Deutsch Podcast

Podkast przeznaczony dla osób na poziomie od A2 do C1 prowadzony przez 2 lektorki niemieckiego. Odcinki to taki misz-masz. Jest odrobinę o Niemczech, ogólnie o życiu i ciekawostkach (np temat mobilność), przykładowe scenki do różnych egzaminów.

Niemieckie podkasty – Superfrauen Podcast

Póki co sześcioodcinkowy podcast o kobietach, które są bardzo inspirujące i zajmują się różnymi tematami: od chemii i kariery na YouTube poprzez sport aż po poezję. Do każdego odcinka są materiały dla ucznia, transkrypt i materiały dla nauczyciela

Niemieckie podkasty – Deutsch Baukasten Podcast

Niemiecki podkast wyprodukowany przez Goethe-Institut. Podkast ten to zamknięty cykl 24 odcinków. Każdy z odcinków odpowiada jednej literze alfabetu i dotyczy jednego tematu (A wie Auto itp), który jest omawiany z przymrużeniem oka. Do każdego odcinka dostępna jest bezpłatna transkrypcja, kilka ćwiczeń na słownictwo i gramatykę, czasem dodatkowe materiały.

Niemieckie podkasty – Wanderwörter

To bliski kuzyn poprzedniego podkastu. Goethe-Institut wyprodukowało kolejną zamkniętą serię. Tym razem 23 odcinki opowiadają o niemieckich zapożyczeniach w języku polskim. Również tutaj mamy ćwiczenia i rozwiązania do nich. Na stronie GI ta seria jest w formie krótkich filmów na youtube.

Niemieckie podkasty – Das sagt man so!

Tyle lat prowadzę bloga, a jeszcze nie napisałam nic o mojej ukochanej platformie do nauki języka niemieckiego, niewiarygodne! Deutsche Welle produkuje mnóstwo fantastycznych, bezpłatnych (!) materiałów do nauki niemieckiego. Das sagt man so! to seria krótkich podkastów o niemieckich idiomach. Jest transkrypcja i ćwiczenia.

Niemieckie podkasty – Langsam gesprochene Nachrichten

Podkast od Deutsche Welle, w którym można posłuchać najnowszych wiadomości ze świata. Nagranie dostępne jest zarówno w normalnym jak i dużo wolniejszym tempie. Dodatkowo mamy dostępną transkrypcję.

Niemieckie podkasty – Sprachbar

Podkast od Deutsche Welle, w którym wyjaśniane są idiomy, gramatyka itp. Coś dla osób na wyższym poziomie, dla tych, którzy już tylko szlifują swój niemiecki. Oprócz nagrania mamy tu transkrypcję i interaktywne ćwiczenia.

Niemieckie podkasty – Wort der Woche

Słówko tygodnia od DW to zazwyczaj nie wyraz pierwszej potrzeby, ale językowa ciekawostka. Są to pojedyncze wyrazy typu Eintagsfliege czy Feuerprobe. Do każdego nagrania jest dostępna transkrypcja.

Niemieckie podkasty – Top-Thema

Krótkie nagrania na przeróżne tematy. Tu, oprócz słuchania, można się dowiedzieć też czegoś ciekawego i niezwykłego przy okazji. Jak to zwykle z DW bywa: jest transkrypt i ćwiczenia.

Niemieckie podkasty – Video-Thema

To w zasadzie materiał do wpisu z niemieckimi filmami i serialami do nauki niemieckiego, ale ponieważ jest dostępny w iTunesie, to również go tu wrzucam. Seria podobna jest do Top Thema. Każdy odcinek opowiada o czymś innym. Mamy tu ciekawe miejscówki, niezwykłych ludzi i najnowsze trendy. Do każdego wideo mamy transkrypcję i ćwiczenia.

Niemieckie podkasty – Mission Berlin

Podkast od DW w formie historii kriminalnej. To pierwszy podkast na tej liście, w którym pojawia się częściowo język polski.

Niemieckie podkasty – Deutsch Perfekt

Na stronie wydawnictwa jest sporo artykułów wraz z nagraniami, do przeczytania i posłuchania. To wydawcy fajnej niemiecko-niemieckiej gazety do nauki niemieckiego Deutsch Perfekt.

Niemieckie podkasty – Duden Podkast

Podkast wydawnictwa Duden. Dużo tu ciekawostek językowych i informacji o poprawnych formach różnych wyrazów. Ja lubię, ale uważam, że to podkast dla zapaleńców językowych i osób, które zawodowo planują związać się z nauczaniem języka niemieckiego.

Niemieckie podkasty – DaZPod Podcast

Dawno nieaktualizowany podkast z stosunkowo prostymi historiami z życia codziennego

Niemieckie podkasty – Erklär mir die Welt

Jak sama nazwa wskazuje, jest to podkast, w którym prowadzący, Andreas Sator, prosi swoich gości o wytłumaczenie mu jak działa świat 😉 Tematyka jest przeróżna: tanie latanie, islam, youtube, antykoncepcja itp.

Niemieckie podkasty – Vitaminberge Podcast

Podkast dla miłośników gór i (chyba) przede wszystkim górskiej fotografii.


Jeśli Twa żądza podkastów nadal jest niezaspokojona, to zajrzyj do rankingu najczęściej słuchanych podkastów w największym katalogu niemieckich podkastów podcast.de.


Co daje regularne słuchanie niemieckich podkastów?

W dzisiejszym zaganianym świecie podkasty świetnie się sprawdzają w tych miejscach i momentach, kiedy nie mamy nic ciekawszego do roboty 😉 a nasza uwaga może być podzielna. W korkach, w poczekalni u lekarza, podczas biegania. Wtedy możemy słuchać regularnie niemieckiego i przy okazji pracować nad wieloma aspektami nauki języka.

Dzięki podkastom:

 • osłuchujemy się z poprawną wymową
 • wyrabiamy w sobie wyczucie językowe, dzięki któremu nawet bez dodatkowych ćwiczeń wiemy, że dane zdanie jest poprawne lub nie
 • rozszerzamy słownictwo
 • uczymy się intuicyjnie poprawnego używania rodzajników
 • poznajemy żywy, potoczny język
 • przy okazji dowiadujemy się czegoś ciekawego

Jak pracować z niemieckimi podkastami?

 • Wersja dla osób mających mało czasu, ale chcących efektywnie nauczyć się języka: słuchaj codziennie jednego, krótkiego odcinka. Najlepiej raz rano w drodze do pracy/przy porannej kawie i raz wieczorem, w drodze z pracy, w wolnej chwili
 • Przy podkastach językowych rób dodatkowe ćwiczenia
 • Jeśli masz więcej czasu, to odsłuchaj jeden odcinek kilka razy. Za każdym razem staraj się wynotować nowe słówka i zwroty. Sprawdź ich znaczenie w słowniku. Przy kolejnym słuchaniu zrozumiesz więcej.
 • Układaj zdania z nowym słownictwem. Szczególnie polecam do tego pisanie komentarzy w mediach społecznościowych, pisanie bloga po niemiecku, prowadzenie instagrama itp
 • Nagrywaj sobie streszczenia podkastów. Będziesz ćwiczyć mówienie, nowe słownictwo i wymowę. Nagrywać można na smartfonie, na instagramie (również bez publikowania tego gdziekolwiek)

To moje propozycje, które często podsuwam moim kursantkom i kursantom. A Ty, masz jakieś swoje sposoby na pracę z niemieckimi podkastami, nagraniami?


Slide
Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
8 komentarzy
 • Świetny zestaw. Najchętniej posłuchałabym wszystkich na raz. Kilka już znam ale ten o górach, trudnych tematach i kryminał z Berlina pójdą na pierwszy ogień. Dziękuję 😘

  • Ten górski jest prosto z Instagrama 😉 Sama w sumie jestem go ciekawa. Teraz przede mną długa trasa w aucie, może uda się namówić rodzinę na trochę niemieckiego dla kierowcy ;))

   Masz jakiś swój ulubiony podkast?

 • super materiał do nauki, dziękuję za linki:)

 • Już 9 miesięcy jeżdżę każdego dnia do pracy swoim autem ponad pół godziny a o braku czasu na szlifowanie niemieckiego mówię już chyba ze dwa lata…. Czemu tak późno ten post powstał? No ja się pytam czemu? 🤣 Bardzo dziękuję. Od jutra zaczynam!

  • Czasem na najprostsze rozwiązania najtrudniej trafić ;))

   Powodzenia w nauce i przyjemnego słuchania. Daj znać za jakiś czas, jak Ci idzie 🙂