fbpx

Pogrzeb królowej Elżbiety – niemieckie słownictwo

10. Soul Kitchen – film

10. Soul Kitchen – film 629 503 Diana Korzeb
Dziś na tapecie mój pierwszy film niemieckiego reżysera tureckiego pochodzenia Fatih Akin. Niedawno obejrzałam inną jego produkcję Auf der anderen Seite (Na krawędzi nieba) i została mi jeszcze Gegen die Wand (Głową w mur). Znacie filmy tego reżysera? A może moglibyście polecić mi coś konkretnego?
Źródło

Soul Kitchen
Polski tytuł: 
Rok produkcji: 2009
Reżyser: Fatih Akin
Grają m.in.: Adam Bousdoukos, Moritz Bleibtreu, Pheline Roggan, Dorka Gryllus
Adam Bousdoukos, Moritz Bleibtreu
Zinos (Adam Bousdoukos) jest właścicielem podupadłej restauracji Soul Kitchen. Ze wszystkich sił stara się ratować przede wszystkim swój związek i swoją ukochaną restaurację.
Pheline Roggan, Adam Bousdoukos, Monica Bleibtreu
Uwaga, tym razem pojawią się spojlery!
Napaliłam się na ten film jak szczerbaty na suchary i taka już chyba moja dola, że nic z tego nie wyszło (pamiętacie Oh, Boy? było podobnie, ale dużo gorzej). Jestem wielką fanką Moritza Bleibtreu i staram się obejrzeć jak najwięcej jego filmów, dlatego Soul Kitchen też trafiło na moją muszę-to-obejrzeć-listę. Jak wrażenia? No cóż, film nie był tragiczny, ale jakoś zupełnie nie w moim stylu. Taka obyczajówka, że dobre jedzenie jest dobre, a klimatyczną knajpę z dobrym jedzeniem ciężko znaleźć. No ok, i co z tego wynika? Twórcy filmu nie mogli się jakoś zdecydować, czy film jest bardziej baśniowy (genialny pomysł nierozgarniętego towarzystwa, żeby ukraść umowę sprzedaży lokalu), czy jednak bardziej realistyczny (główny bohater umierający nad sedesem po zbyt dużej ilości alkoholu). Do tego przewidywalność (dziewczyna wyjechała do pracy za granicę, no przecież wiadomo, że wróci z gachem!) i nieśmieszne żarty (zakrztuszenie się guzikiem i w konsekwencji przegranie licytacji, litości!). Dobrze, że w Niemczech powstają filmy o mniejszościach i nie zawsze muszą być na serio, ale do licha niech to ma jakieś ręce i nogi! Wiem, że wiele osób lubi ten film (dla przeciwwagi Jo ze Szwajcarskiego Blabliblu ten film u siebie polecała) więc może Wy też się na niego mimo mego braku zachwytu skusicie?
Moritz Bleibtreu, Demir Gökgöl


Spodobał Ci się ten wpis? Polub zatem mojego bloga na Facebooku i obserwuj go na Bloglovin!


Slide

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
2 komentarze
  • Hmm mi się dosyć podobało, widać mamy odmienne gusta :} O alternatywnej restauracji jest jeszcze inny, lepszy film, francuski „la graine et le mulet” („tajemnica ziarna”), polecam jak będziesz miała czas :}

    • No właśnie widzę, że lubimy inne filmy, ale ja się tam chętnie „pokłócę” ;). Dobra dyskusja jest zawsze mile widziana :). Film w sumie nie jest bardzo zły, po prostu mnie nie zachwycił i momentami irytował, ale gniotem bym go nie nazwała :P. Dzięki za polecankę!