fbpx

Karnawał w Szwajcarii

Oktoberfest w Niemczech

Oktoberfest w Niemczech 1200 800 Diana Korzeb

Słonko świeci, piwo się pieni (sprudeln) a kurczaki (das Hendl – słówko używane w Bawarii i Austrii) skwierczą radośnie na ruszcie – tak zaczął się 180 Oktoberfest w Monachium (München). W tym roku organizatorzy spodziewają się ok. 6 milionów odwiedzających!

Co to takiego ten Oktoberfest?

Jest to ogromny festyn, podczas którego wypija się morze piwa i zjada ogromne ilości precli, kurczaków i kiełbasek ;).

Źródło
Dlaczego Oktoberfest nazywa się „Oktober”-Fest (październikowe święto), mimo, że zaczyna się we wrześniu (September)?
Therese von Sachsen-Hildburghausen

Pierwszy Oktoberfest odbył się w 1810 roku z okazji uczczenia ślubu bawarskiego księcia Ludwika z księżniczką (die Prinzessin) Therese von Sachsen-Hildburghausen. Świętowanie rozpoczęło się 12.10 i zakończyło 17.10 wyścigami konnymi (das Pferderennen). W kolejnych latach powtarzano świętowanie, z czasem je wydłużono (kto nie lubi się dłużej bawić ;)?) i przesunięto w czasie – we wrześniu noce są cieplejsze, a pogoda zazwyczaj dużo lepsza niż w październiku. Do dziś ostatni tydzień Oktoberfestu kończy się na początku października.


Slide
Jak zaczyna się Oktoberfest?
Münchner Kindl

Miejsce, gdzie odbywa się impreza, znajdowało się początkowo poza murami miasta, dlatego w dniu rozpoczęcia festynu organizatorzy i goście udawali się w uroczystym pochodzie na Theresienwiese. Dziś cały pochód prowadzony jest przez burmistrza (der Bürgermeister) i Münchner Kindl, czyli postać z herbu Monachium, ubraną w charakterystyczny czarny habit. Początkowo był to mnich (der Mönch), który w międzyczasie zamienił się w młode i powabne dziewczę :). Oprócz nich mamy również przedstawicieli browarów wraz z uroczyście przystrojonymi wozami i zespoły muzyczne.

Münchner Kindl wersja współczesna
Źródło
Źródło
Weseli grajkowie 😉
Oktoberfest 2013 w Monachium

W sobotę 21 września, po wjeździe pochodu na teren festynu o 12 w południe rozpoczęło się świętowanie na Theresienwiese. Burmistrz Monachium uroczyście otworzył pierwszą beczkę (das Fass) w namiocie (das Zelt) Schottenhamel. Otwarcie beczki nazywamy odszpuntowaniem i polega ono na wbiciu kranu do środka wypełnionej piwem beczki przy pomocy wbijaka. Cała zabawa przy tej ceremonii to wbicie kranu jak najmniejszą liczbą uderzeń. Pierwszy kufel piwa (das Bier) otrzymuje premier Bawarii, wypowiadając słynne: O’zapft is! (Odszpuntowana! Otwarta!) Od 1993 roku Christian Ude jest burmistrzem miasta i gospodarzem imprezy:

Christian Ude przy odszpuntowaniu beczki

Wiele osób pojawiło się w namiotach już około 9, żeby zapewnić sobie dobry widok na rozpoczęcie uroczystości, mimo tego pierwsze piwo jest serwowane dopiero po 12:00. Świętowanie zakończy się 6 października (Oktober) o godzinie 23:30.

 Knajpy z piwem są otwarte w tygodniu (die Woche) od 10:00 do 22:30; w weekendy i dni świąteczne od 9:00 do 22:30. Namioty są zamykane o 23:30. Wejście (der Eintritt) do namiotów jest bezpłatne. Mieszkańcy Monachium mówią często na Oktoberfest Wiesn – łąka, słowo pochodzi oczywiście od miejsca, gdzie się cała impreza odbywa; mówi się też o Theresienwiese – nazwa wzięła się od wspomnianej już wcześniej Therese von Sachsen-Hildburghausen. Jeśli chodzi o ceny piwa to wahają się między 9,40 a 9,85 € za Maß, czyli 1 litrowy kufel.

Co dziś można znaleźć na Oktoberfest?

Oprócz wspomnianych już namiotów i hal piwnych znajdziecie tam mnóstwo kolorowych i przyprawiających o zawrót głowy karuzel; dziewcząt i kobiet poubieranych w Dirndle oraz chłopców i mężczyzn w Lederhosen. I dużo, dużo dobrego jedzenia 🙂

Szaleństwo!

Zapraszam Was na kolejne wpisy o Oktoberfest:

© Nikada, iStock



Słownik:
Anstich – pierwsza porcja piwa z napoczętej beczki
Theresienwiese
– miejsce, gdzie odbywa się Oktoberfest w Monachium
Maß
– 1 litrowy kufel, te używane w namiotach i halach są własnością browarów i nie są na sprzedaż!
auf die Wiesn gehen – iść „na łąkę” – w bawarskim jest to liczba pojedyncza!
Münchner Kindl – postać z herbu Monachium, ubrana w charakterystyczny czarny habit

Źródła:
http://www.oktoberfest.de/de/ressort/Service/
http://pl.wikipedia.org/
http://www.marcopolo.de/

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
7 komentarzy
  • Zawsze chciałam wziąć w tym udział 🙂

  • A ja tyle lat żyłam w przekonaniu, że komuś się po pijaku nazwy miesięcy poprzestawiały i stąd Oktober- a nie Septemberfest… 😉

  • Fantastyczny wpis, zresztą podobnie jak pozostałe! 🙂 Często się słyszy, że rozpoczął się właśnie słynny Oktoberfest, ale tak na prawdę nie zna się szczegółów. Interesujące są informacje na temat tego, jak rozpoczęło się niniejsze święto czy jak przebiega. Zaciekawił mnie również moment tzw. odszpuntowania beczki. Jednym słowem fajne święto i super wpis. Oby takich więcej! 🙂

  • Magdalena Surowiec 24 września 2013 at 19:44

    Bardzo ciekawy post! U siebie też kiedyś pisałam o Oktoberfest. Moja sąsiadka była na nim kilka razy i mi opowiedziała, jak było. Może i ja kiedyś będę mieć okazję 🙂

  • Rewelacyjny wpis i bardzo ciekawy blog:) Krótko, zwięźle i na temat:) Bardzo lubię tutaj zaglądać:)

  • Świetny wpis! Za 10 dni wybieram się do Monachium na Oktoberfest właśnie! Może będzie okazja zabłysnąć nową wiedzą.

    • Diana Korzeb / Językowy Precel 21 września 2015 at 22:22

      Ola, zakręć się i spróbuj założyć Dirndl ;). Polecam też polowanie na zgrabne męskie łydki w Lederhosen (chociaż w Monachium będzie tego pod dostatkiem ;)). Fajnie by było, gdybyś podzieliła się później zdjęciami :).