Nietypowe niemieckie alkohole

Niemieckie alkohole to śliski temat. Wszak wszyscy wiedzą, że Niemiaszki nie znają się na mocniejszych trunkach i zarówno w wolnych jak i zajętych chwilach sączą tylko swoje regionalne piwa. Kto tak twierdzi był może i na porządnym niemieckim festynie, ale chyba nie oglądał pobojowiska dzień po takiej imprezie. Piwo, a i owszem, leje się w Niemczech litrami, ale na półkach w supermarketach można swobodnie znaleźć też inne niemieckie alkohole. W zasadzie nie tylko niemieckie, ale każdy Niemiaszek wysysa wszak z piwem matki wielkie i niezachwiane uczucie do rodzimych produktów, również alkoholowych.

Z okazji naszej comiesięcznej wspólnej akcji „W 80 blogów dookoła świata” postanowiłam się skupić na tych być może mniej znanych i mniej typowych niemieckich alkoholach. Mam nadzieję, że uda mi się Ciebie czymś zaskoczyć.

Nietypowe niemieckie alkohole

Eiswein – wino lodowe

Wbrew pierwszemu skojarzeniu nie chodzi tu o wino podawane z gałką lodów waniliowych, a o słodki trunek, którego produkcja przypomina co najmniej jedną z lekcji profesora Snape’a. Winogrona przeznaczone na wino lodowe są zbierane zimą, przy temperaturze poniżej -7 stopni Celsjusza. Dzieje się to w nocy, ze względu na minimalne ryzyko dużych wahań temperatury, które mogłyby zniszczyć cały zbiór i uniemożliwić proces powstawania wina. Winogrona przeznaczone na Eiswein są niezwykle wrażliwe i musi być spełniony szereg warunków, aby wino mogło trafić do kieliszków. Winogrona nie mogą spleśnieć, muszą zamarznąć, nie mogą się rozmrozić ani na winorośli, ani w trakcie wytłaczania. Tłoczenie musi być sprawne (przed zmianą temperatury), ale nie może być ani zbyt mocne, ani zbyt słabe. Grona powinny mieć też odpowiednią ilość cukru, w przeciwnym wypadku wino nie powstanie.
Ten szereg skomplikowanych logistycznie warunków sprawia, że Eiswein jest winem, którego trzeba się trochę naszukać, a dodatkowo kosztuje niemałe pieniądze za niewielkie pojemności. Wino pierwotnie pochodzi z Niemiec, niemniej dziś największym producentem jest Kanada. Eiswein/ice wine/wino lodowe produkują m.in. też Austria, Czechy, Nowa Zelandia i Węgry. Samo wino jest słodkie i gęste i ma około 10% alkoholu.

Weinschorle – wino z wodą mineralną

Wg Dudena wyraz Schorle oznacza mieszankę wina z wodą mineralną bądź sokiem (jabłkowym). W Niemczech to bardzo popularna forma rozrzedzania różnego rodzaju napoi. Wśród moich niemieckich znajomych nie spotkałam się praktycznie z sytuacją, żeby ktokolwiek pił sam sok jabłkowy. Ponieważ Schorle jest tak lubiane, to można kupić gotowe wina i soki wymieszane już z wodą mineralną (często gazowaną). Skąd taka popularność rozcieńczonych napojów? W Niemczech uważa się, że takie wino jest dużo lżejsze i bardziej orzeźwiające, starcza na dłużej, bo pije się je dla towarzystwa, a nie po to aby się upić. Składnikiem Weinschorle może być wino białe, czerwone bądź różowe.

Niemieckie alkohole

Feuerzangenbowle

W języku niemieckim Bowle oznacza zimny mieszany trunek, którego podstawą jest najczęściej białe wino połączone często z owocami. Feuerzangenbowle składa się z czerwonego wina, rumu i soku owocowego. Podanie jest bardzo widowiskowe: nad kubkiem podgrzanego wina kładzie się na szczypcach (stąd Zange, szczypce, w nazwie) kostkę cukru, polewa się ją rumem i podpala (stąd Feuer, ogień, w nazwie). Czekamy aż cukier spłynie i się skrystalizuje i trunek jest gotowy do picia. Ze względu na całą otoczkę Feuerzangenbowle pije się w zasadzie tylko na jarmarkach bożonarodzeniowych. Miałam okazję spróbować kilkukrotnie tego alkoholu i niestety nie trafił zupełnie w moje kubki smakowe, niemniej uważam, że zdecydowanie warto na niego zapolować. Zwróć uwagę też na kubki, w których podaje się Feuerzangenbowle. Są to niewielkie pękate kubeczki z metalowymi szczypcami (raczej rzadkość) lub ceramiczne kubki z półeczką na cukier.

Feuerzangenbowle niemieckich jarmarków


Spodobał Ci się ten wpis? Obserwuj zatem bloga na Bloglovin, aby nie przegapić żadnego wpisu!


Poniżej znajdziesz pozostałe wpisy opublikowane w ramach tej akcji. Zapraszam na zaprzyjaźnione blogi:

Chiny:

Biały Mały Tajfun – Alkohol w Chinach

Finlandia:

Suomika – Alkohol w Finlandii

Francja:

Madou en France – Mini przewodnik po alzackich rodzajach win
FRANG – Najlepsze francuskie trunki
Francuskie notatki Niki – Apéritif po francusku

Gruzja:

Gruzja okiem nieobiektywnym – Wina z Abchazji

Hiszpania:

Olga Nina – Alkohol w Hiszpanii

Irlandia:

W Krainie Deszczowców – Alkohol w Irlandii

Japonia:

japonia-info.pl – Czy w Japonii piją sake?

Kirgistan:

Kirgiski.pl – Co pije się w Kirgistanie oprócz herbaty

Niemcy:

Niemiecka Sofa – Niemieckie alkohole

Niemiecki w Domu – Jakie alkohole pije się w Niemczech?

Niemiecki po ludzku – Oktoberfest w Blumenau (Brazylia)

Rosja:

Dagatlumaczy – blog o tłumaczeniach i języku rosyjskim – Jak się pije po rosyjsku?

Szwecja:

Szwecjoblog – Szwedzkie piosenki biesiadne
Polskie gadanie o szwedzkich rzeczach – Alkohol w Szwecji? Absolut-nie!

Turcja:

Turcja okiem nieobiektywnym – Jak smakuje rakı ?

Wielka Brytania:

Angielski c2 – Pubbing in public house
Angielski dla każdego – Alkohole po angielsku

Włochy:

italia-nel-cuore – Boski Aperol Spritz, co to takiego?

Wielojęzyczne:

Daj Słowo – Czeskie piwo Starobrno i jego historia

Kanada:

BYOB czyli imprezowanie po kanadyjsku – Alkohol w Vancouver

Żródła:
http:// studiowina.pl/wino-lodowe/
https://de.wikipedia.org/wiki/Eiswein
http://www.duden.de/rechtschreibung/Schorle


10152572_10203864810165399_6764860226285801048_n

 • Ciekawa jestem, czy wina ludowe można sprzedawać? Czy po prostu wyrabia się je na własny użytek, tak jak w Polsce?

 • Chętnie bym spróbowała tego lodowego wina!

  PS- dobrze Cię znów czytać 😉

  • Z tego co wiem Francuzi też wyrabiają wino lodowe 😉 Mam zamiar zapolować na jakieś tak dla degustacji, bo strasznie mnie ciekawi.

   PS <3

 • Po opisie mam wrażenie, że Weinschorle to to, co znam jako Spritzer 😀

 • NotatkiNiki

  Weinschorle przypomina wyraznie wegierski fröccs (okazuje sie , ze jest tez odpowiednik w Hiszpanii). Natomiast vin de glace istnieje (marginalnie) rowniez we Francuskiej Alzacji. Tylko tam moga zdarzyc sie takie minusowe temperatury. Natomiast w innych regionach spotyka sie wina vendanges tardives (pozne zbiory) co oznacza, ze winogrona zostaly zebrane po pirwszych przymrozkach lub chlodach. Sa wtedy bardzo slodkie i aromatyczne. Chetnie bym sprobowala takiego niemieckiego wina lodowego:))

  • @ulaz:disqus widzisz Ula, Nika potwierdza wikipediowe doniesienia :)) Twój opis, Niko, win vendanges tardives bardzo też pasuje do wina lodowego, może jest jeszcze bardziej skoncentrowane?

 • Wiem, że to kwestia gustu, przyzwyczajeń, kultury, etc., niemniej Weinschorle jakoś nigdy mi nie chciało przejść przez gardło. Moim zdaniem, takie „chrzczone” wino to żadne wino tylko zwykły wodnisty trunek o nijakim smaku. Bezeceństwo, występek, profanacja i brak szacunku dla wina, ot co! 😉

  • Haha, a co powiesz na południowe (nie pamiętam teraz kraju) rozwadnianie wina zwykłą wodą, żeby na dłużej starczyło i nie szumiało zbytnio w głowie ;)? A co z sangrią <3? Generalnie nie jestem fanką Weinschorle, ale sikacze bywają czasem zaskakująco smaczne 😉

 • Chciałabym spróbować

  Feuerzangenbowle!!!

 • Magdalena Surowiec

  Uwielbiałam Bowle! W moim regionie Niemiec piło się je w maju i czerwcu

 • kirgiski.pl

  Nie spotkałam wcześniej tej Bowle, a spróbowałabym.