Najlepsze niemieckie seriale

Bum, bum! Końcówka nowego miesiąca może oznaczać tylko jedno: nowy wpis z okazji comiesięcznej akcji blogerów kulturowo-językowych W 80 blogów dookoła świata!

Bez żenady przyznaję, że bardzo lobbowałam za dzisiejszym tematem. Jednym z pierwszych wpisów w ramach naszej akcji były najlepsze niemieckie filmy, nadszedł więc czas na uzupełnienie wiedzy o najlepsze niemieckie seriale.

Zdaję sobie sprawę, że najprawdopodobniej kojarzysz niemiecką kulturę telewizyjną z niezliczonymi serialami kryminalnymi. Z jakiegoś bliżej nieznanego mi powodu Niemiaszki szaleją na tym punkcie nie mniej niż ludy skandynawskie. Niemieckich, kryminalnych seriali, filmów i książek niczym mrówków. Mają nawet coś, co nazywa się Heimatkrimi. To książki i filmy, których akcja rozgrywa się w małych ojczyznach, niemieckich wsiach i miasteczkach, o których słyszeli tylko lokalsi. Taki ojciec Mateusz, ale rozmnożony na cały kraj.

W moim wpisie z najlepszymi niemieckimi filmami posłużyłam się Deutscher Filmpreis, Niemiecką Nagrodą Filmową. Szukając materiał do tego wpisu natknęłam się na jej telewizyjny odpowiednik, Grimme-Preis, ale zasady podziału seriali i innych produkcji telewizyjnych były na tyle zagmatwane, że uciekłam z krzykiem i postanowiłam zobaczyć, co poleca niemiecki lud.

Ranking pochodzi ze strony filmstarts.de i jest lekko zmodyfikowany. Usunęłam wszystkie kreskówki, tasiemce telewizyjne i produkcje nieniemieckojęzyczne.

Co tam Panie w Reichu grajo?

Najlepsze niemieckie seriale

1. Club der roten Bänder
(Klub czerwonych wstążek)

Sezony: mają być minimum 2
Rok: 2015
Zupełna nowość na niemieckim rynku serialowym. Serial opowiada o grupce młodych ludzi, którzy znajdują się w szpitalu. To podobno niemiecka przeróbka katalońskiego serialu Polseres vermelles. Historia ma bazować na przeżyciach scenarzysty i dramaturga Albert Espinosy.

2. Doctor’s Diary – Männer sind die beste Medizin
(Pamiętnik lekarki – mężczyźni są najlepszym lekarstwem)

Sezony: 3
Rok: 2007-2010
Serial o lekarzach, ale, jak łatwo się domyślić, to nie jest główny temat serialu. Główna bohaterka, Margarete „Gretchen“ Haase, pracuje w szpitalu swego ojca i przeżywa wiele dramatycznych chwil łamiąc przy okazji delikatne męskie serca.

3. Der Letzte Bulle
(Ostatni gliniarz)

Sezony: 5
Rok: 2010-2014
Michael „Mick“ Brisgau zostaje trafiony w głowę podczas jednej z akacji i zapada w śpiączkę na 20 lat. Gdy się budzi to świat gra już wg innych reguł.

4. Stromberg

Sezony: 5
Rok: 2004-2012
Serial przedstawia typowe życie w biurze. Małe wojenki o miejsce parkingowe, niewłaściwi koledzy zakochani w najfajniejszej koleżance z biura, szef działu, pozwalający sobie na chamskie komentarze wobec wszystkiego co się rusza. Ot, życie jak co dzień. Próbowałam zmierzyć się ze Strombergiem, bo to serial legenda. Nie udało mi się jednak zdzierżyć bardzo specyficznego poczucia humoru. Może kiedyś skuszę się na powtórkę eksperymentu.

5. Türkisch für Anfänger
(Turecki dla początkujących)

Sezony: 3
Rok: 2005-2008
Kultowy serial, który często poleca się osobom uczącym się niemieckiego. Doris, terapeutka i Metin, komisarz, zakochują się w sobie i postanawiają ze sobą zamieszkać. Nie byłoby może w tym nic specjalnego, gdyby nie fakt, że ich dzieci nie znoszą siebie nawzajem. Szczególnie Lena i Cem mają z tego powodu mocno pod górkę. Podobnie jak w przypadku Stromberga, serial ukazał się w nieco zmienionej wersji w kinach. Film możecie sobie śmiało odpuścić, sam serial wydaje się być całkiem fajny.

6. Im Angesicht des Verbrechens
(W obliczu zbrodni)

Sezony: 10 odcinków
Rok: 2010
Berlin, mafia i dwaj policjanci Max Riemelt i Ronald Zehrfeld. Akcja bywa podobno momentami dosyć drastyczna

7. Pastewka

Sezony: 7
Rok: od 2005
Serial z Bastianem Pastewką, który gra tutaj samego siebie i zmaga się z trudnościami dnia codziennego. Akcja rozgrywa się w Kolonii.

8. Morgen hör ich auf
(Jutro z tym skończę)

Sezony: 1
Rok: 2016
Serial bazujący na amerykańskim Breaking Bad. Aby uratować swoją rodzinę i firmę od całkowitego bankructwa Jochen Lehmann zaczyna fałszować pieniądze.

9. Der Tatortreiniger
(Sprzątacz miejsca zbrodni)

Sezony: 5
Rok: od 2011
Na cześć tego serialu wygłaszałam już takie peany, że głowa mała. Heiko „Schotty” Schotte sprząta miejsca zbrodni. Często natrafia w tym czasie na wiele barwnych osobowości, z którymi musi sobie poradzić. Nie wszystkie odcinki są równie dobre, ale to zdecydowanie mój nr 1 wśród niemieckich seriali.

10. Deutschland 83

Sezony: 1
Rok: od 2015
Jedna z gorętszych nowości, którą zachwycają się bardziej za granicą niż w Niemczech. Martin Rauch jest żołnierzem i, wg swojej ciotki, idealnym kandydatem na szpiega. Siłą i podstępem zostaje wywieziony do Niemiec Zachodnich, gdzie ma wykradać dokumenty, zakładać podsłuchy i pracować dla swojej ojczyzny, Niemiec Wschodnich. Serial długo się rozkręca, jest tam dużo biegania, ale już zdążyłam się wkręcić w fabułę.


Są tu jakieś serialomaniaczki? Co wybrałabyś dla siebie?

Spodobał Ci się ten wpis? Zapisz się koniecznie do Preclowej Poczty i obserwuj bloga na Bloglovin!Poniżej znajdziesz pozostałe wpisy opublikowane w ramach tej akcji. Zapraszam na zaprzyjaźnione blogi:

Austria:

Viennese breakfast – Seriale kryminalne rodem z Austrii

Chiny:

Biały Mały Tajfun – Chińskie seriale

Finlandia:

Suomika – Ucz się języka fińskiego przez oglądanie seriali!

Francja:

Francuskie i inne notatki Niki – “Panie na Mogadorze” – pierwszy obejrzany serial francuski
Français mon amour – Francuskie seriale

Gruzja:

Gruzja okiem nieobiektywnym – Tiflisi-serial o Gruzinach dla Gruzinów

Kirgistan:

O języku kirgiskim po polsku – Akademik, czyli blaski i cienie studenckiego życia w Biszkeku
Enesaj.pl – Wywiad z kirgiskim aktorem Nurbekiem Sawitachunowem

Stany Zjednoczone:

Angielski C2 – Sheldon i seks
Specyfika języka – Serial z idiomem: Gotowe na wszystko
Język angielski dla każdego – Amerykańskie seriale godne polecenia

Tanzania/Kenia:

Suahili online – Co się ogląda w Kenii i Tanzanii

Turcja:

Turcja okiem nieobiektywnym – Fenomen tureckiego serialu

Włochy:

CiekawAOSTA – Pericolo verticale – serial o Alpejskim Pogotowiu Ratunkowym
Studia, parla, ama – Seriale, czyli prawdziwy ojciec Mateusz
Italia…Che meraviglia! – Top 5 włoskich seriali online

10152572_10203864810165399_6764860226285801048_n