12. alle/beide Hände voll zu tun haben – Idiom tygodnia

18 , Permalink

Dawno, dawno temu, gdy studiowałam germanistykę w Toruniu, praktycznie każdy rok kończył się pisemnym i ustnym egzaminem z praktycznej nauki języka niemieckiego. Śmiało mogę powiedzieć, że były to najtrudniejsze egzaminy, bo mogło tam być wszystko. Zarówno jakieś podchwytliwe idiomy jak i skomplikowane zagadnienia gramatyczne. O ile się nie mylę, nikt od nas nie zdobył nigdy 100%, mimo że niektórzy wychowywali się w Niemczech.

Ponieważ na egzaminie ustnym losowaliśmy pytania postanowiłam w pewnym momencie przygotować sobie 2-3 uniwersalne wyrażenia, których będę mogła użyć podczas egzaminu i oczarować komisję moim oszałamiającym słownictwem. Jedno z tych wyrażeń przedstawiam Wam dziś. Alle/Beide Hände voll zu tun haben oznacza mieć ręce pełne roboty, mieć dużo do zrobienia, mieć dużo pracy. Niemieckie synonimy to viel zu tun haben, hart arbeiten, sehr beschäftigt sein. Zwróć uwagę, że to tak naprawdę bardzo proste wyrażenie, wystarczy w nim tylko dobrze odmienić czasownik.

Ich kann nicht ins Kino gehen, denn ich habe heute alle Hände voll zu tun. – Nie mogę iść do kina, bo mam dziś ręce pełne roboty.
Betriebe werden im Herbst alle Hände voll zu tun haben. – Przedsiębiorstwa będą miały jesienią dużo pracy.
Letztes Jahr hatten wir alle Hände voll zu tun. – W zeszłym roku byliśmy bardzo zajęci.

Poniżej grafika do ściągnięcia na komputer. Pozostałe idiomy tygodnia i słownictwo.

Alle Hände voll zu tun haben (1)


Spodobał Ci się ten wpis? Polub zatem mojego bloga na Facebooku i obserwuj go na Bloglovin!