Edukacja w Niemczech. Pierwszy dzień szkoły i Schultüte

13 Permalink

Wakacje właśnie w zasadzie się skończyły i od jutra uczniowie wrócą do szkół. To będzie szczególny dzień dla maluchów, które pójdą pierwszy raz do szkoły i przestaną być maluchami, a zaczną być już prawie dorosłymi pierwszoklasistami. W Polsce ten pierwszy, szczególny dzień to 1 września, w Niemczech szkolnictwo to bardzo skomplikowana machina i dlatego nie ma jednego wspólnego dla wszystkich uczniów dnia rozpoczęcia szkoły, wszystko zależy od bundeslandu, w którym się mieszka, jednak początek szkoły przypada zawsze na przełomie sierpnia i września.

Schultüte, tytka

Rozpoczęcie nauki w szkole to dla małej młodzieży bardzo ważne wydarzenie, dlatego w krajach niemieckojęzycznych dzieci dostają z tej okazji tzw Schultüte, w niektórych regionach zwaną również Zuckertüte. To ok 70cm rożek napchany wszelkiego rodzaju dobrem: słodyczami – die Süßigkeiten (batonikami – die Schokoriegel, lizakami – die Lutscher, czekoladkami – die Pralinen, cukierkami – die Bonbons) i przyborami szkolnymi (piórnikiem – die Federtasche, długopisami – die Kulis, ołówkami – die Bleistifte, linijką – das Lineal, nożyczkami – die Schere, zeszytami – die Hefte). Oprócz tego niektórzy mogą znaleźć w swojej tycie również drobne zabawki czy też inne upominki, wszystko zależy od fantazji rodziców i zasobności ich portfela. Schultüte można kupić w sklepie lub wykonać ją samodzielnie. Niektóre dzieci same sobie robią taki rożek jeszcze w przedszkolu. W internecie pełno jest tutoriali na papierowe, dziergane czy nawet jadalne tytki (ciasto w kształcie rożka, oczywiście do jedzenia, a nie do rozpakowywania). Poniżej znajdziecie fajne wideo, jak samodzielnie przygotować szkolny prezent dla swojego dziecka. Do tradycji należy również obowiązkowe zdjęcie z rożkiem i tornistrem.

Czytałam tu i ówdzie, że w Polsce ta tradycja jest znana na Górnym Śląsku i w Wielkopolsce, a Schultüte nazywa się tytą. W moich okolicach, a pochodzę spod Białegostoku, nie było takich tyt, ale do dziś pamiętam pasowanie na ucznia takim wielkim ołówkiem (kredką?) i te odświętne białe bawełniane rajstopki. Ach, łezka się kręci w oku! A jak tam Wasze wspomnienia z pierwszego dnia szkoły?

Schultüte 2, tytka 2

Razem z Olą z Niemieckiej Sofy i Magdą z Niemiecki po ludzku przygotowałyśmy dla Was również taką naszą Schultüte. Są to 4 wersje planu zajęć, który możecie sobie wydrukować i uzupełnić. Myślę, że uczniowie wszystkich szkół znajdą coś dla siebie: wersja nr 1, wersja nr 2, wersja nr 3, wersja nr 4. Częstujcie się :)! Od siebie dorzucę jeszcze kilka słówek i materiałów:

die Einschulung – zapisanie / przyjęcie do szkoły
der Abc-Schütze / die Abc-Schützin (umgs) – pierwszoklasista / pierwszoklasistka
der Taferlklassler / die Taferlklasslerin (AT) – (żartobliwie) pierwszoklasista
die Schultüte / die Zuckertüte – prezent, jaki otrzymują dzieci idące po raz pierwszy do 1 klasy
seine Schultüte auspacken – rozpakować swoją tytę

Materiały dodatkowe:

Jeśli zainteresował Cię ten wpis przeczytaj również:


Spodobał Ci się ten wpis? Polub zatem mojego bloga na Facebooku i obserwuj go na Bloglovin!


Źródła:
http://pixabay.com/
http://www.schule-verstehen.de/Schulferien/Schuljahr_2014_15.html