14. Rush (Wyścig) – film

5 , , Permalink

Jak co tydzień, zapraszam Was na Filmowy Czwartek. Dziś chciałabym opowiedzieć Wam o wrażeniach po obejrzeniu filmu, który, podobnie jak Bękarty Wojny, nie jest na pierwszy rzut oka niemiecki, ale ma jednak sporo wspólnego z Austrią. Mowa oczywiście o filmie Wyścig z 2013 roku. Długo się wzbraniałam przed obejrzeniem tej produkcji, bo nie przepadam za bardzo za oglądaniem sportu, a już szczególnie tak niebezpiecznego jak wyścigi. Z drugiej jednak strony bardzo lubię oglądać Daniela Brühla i bardzo się cieszę, że w ostatnich latach jego kariera nabrała tempa i powoli staje się znany szerszej publiczności. Jak ostatnio liczyłam, to wyszło mi, że obejrzałam już 6 produkcji z jego udziałem: niemieckie Good Bye Lenin!, Die kommenden TageEin Freund von mir (Mój przyjaciel) i anglojęzyczne Bękarty Wojny oraz Krwawa Hrabina.

Źrodło

Rush

Polski tytuł: Wyścig

Rok produkcji: 2013

Reżyser: Ron Howard
Grają m.in.: Daniel Brühl, Chris Hemsworth, Alexandra Maria Lara, Olivia Wilde

Lata 70, świat oszalał na punkcie dwóch niesamowitych kierowców Formuły 1: przystojnego i lubianego Brytyjczyka Jamesa Hunta i nielubianego Austriaka Nikiego Laudy. Obydwaj są świetnymi kierowcami, ale tylko jeden z nich może zdobyć tytuł Mistrza Świata.

Mam mieszane odczucia. Film przez większość czasu dosyć mi się dłużył, oglądanie ścigających się samochodów to nie jest najwyraźniej moje hobby, a i takie skakanie od wyścigu do wyścigu nie pomaga we wczuciu się w fabułę. Na szczęście tak po 2/3 filmu pojawia się wreszcie jakieś sensowne napięcie i, jako osoba nie znająca tej historii prawie wcale, przejęłam się mocno wyścigiem na Nürburgringu, jednym z najniebezpieczniejszych torów wyścigowych na świecie. Ciekawym zabiegiem filmowym jest przeniesienie prawie całej sympatii widza na nielubianego Austriaka – mimo, że jest gburem łasym na pieniądze, to jakoś tak łatwiej mu kibicować nić przystojnemu, ale lekkomyślnemu Brytyjczykowi. Film był całkiem w porządku, ale z kapci mnie nie wyrwało. Nie wiem też na ile można wierzyć opiniom z Internetu, ale Lauda podobno nadal nie należy do najprzyjemniejszych ludzi i potrafi być chamski i złośliwy. Jeśli rzeczywiście tak jest, to film robi się niewiarygodny i oprócz rozrywki nie przedstawia sobą praktycznie żadnych wartości.

Źródło

Z ciekawostek: Jeśli oglądaliście film Der Untergang (Upadek) to na pewno skojarzycie piękną aktorkę Alexandrę Marię Lara, w Wyścigu gra żonę Nikiego Laudy, a w Upadku grała sekretarkę Hitlera. Co ciekawe nie pochodzi z Niemiec, ale z Rumunii. Jeśli chodzi o wstawki niemieckojęzyczne w filmie, to większość kwestii wymawiana jest w niemieckim austriackim (TU i TUTAJ możecie usłyszeć porównanie standardowego niemieckiego i jego austriackiej wersji). Oglądałam wywiad, w którym Daniel Brühl opowiadał o zajęciach z wymowy, na które uczęszczał, żeby brzmieć jak prawdziwy Niki Lauda. Ciekawa jestem czy ciężko znaleźć nauczyciela, który się czymś takim zajmuje. Wielokrotnie słyszałam o angielskich/amerykańskich aktorach uczących się innych wersji języka (jak chociażby Brytyjczyk Hugh Laurie grający amerykańskiego Doktora Housa), ale jeszcze ani razu o Niemcach bądź Austriakach. Ciekawe czy to częsta praktyka. Jeśli jesteście zainteresowani filmem, to zapraszam na poniższy zwiastun:


Spodobał Ci się ten wpis? Polub zatem mojego bloga na Facebooku i obserwuj go na Bloglovin!