Grammatik? Kein Problem! – gramatyka dla początkujących

Książka do nauki niemieckiego dla początkujących

Jedna z czytelniczek jakiś czas temu zapytała mnie, jakie książki do nauki niemieckiego polecam (empfehlen) osobom początkującym. Dziś chciałabym przedstawić Wam pozycję, na którą trafiłam dzięki mojej uczennicy :). Zazwyczaj (gewöhnlich) pytam moich uczniów, jakie książki do nauki niemieckiego mają w domu, z jednej strony, żeby poznać, co jest na topie ;), a z drugiej, żeby być może móc z tych pomocy skorzystać na lekcjach. Książka, którą Wam opiszę to Grammatik? Kein Problem! wydawnictwa Jubi.

Są trzy tomy/części, każda z nich jest z kolei podzielona na teorię i ćwiczenia. Przyznam szczerze, że pracuję z tymi ćwiczeniami już jakiś czas i jeszcze ani razu nie miałam okazji przeczytać części teoretycznej! Dotychczas miałam w rękach tylko pierwszą książkę, ale obstawiam, że to samo można powiedzieć o pozostałych (może tylko z wyjątkiem stopnia trudności).

Zalety:

  • Wszyscy moi uczniowie zgodnym chórem twierdzą, że książka jest świetna i bardzo przystępna: słownictwo użyte w ćwiczeniach jest dosyć proste, w sam raz dla początkujących. Dzięki temu też łatwiej skupić się na rozwiązywaniu zadań i nie trzeba co chwilę sięgać po słownik.
  • Zadania są różnorodne, nie nudzą się. Są na średnim poziomie trudności – jeszcze nikt nie narzekał, że są zbyt łatwe/trudne ;).
  • Jest klucz na końcu! to ważne, szczególnie kiedy się jest samoukiem.
  • Jeśli macie obcojęzycznych uczniów to również możecie z niej korzystać. Polecenia są wprawdzie po polsku, ale same ćwiczenia są w całości po niemiecku, brak ćwiczeń na tłumaczenie z jednego języka na drugi.

Wady

  • Dostępność – o ile mi wiadomo, książek z tej serii nie można już kupić w regularnej sprzedaży. Pozostają nam zatem serwisy aukcyjne i ogłoszeniowe.
  • Z tego powodu też w książce jest stara pisownia: abend zamiast Abend, daß zamiast dass itp.
  • Niektóre słowa są przestarzałe. W ćwiczeniach pojawiają się kasety, magnetofony itp, a nie ma laptopów i smartfonów ;). Nie jest to jednak specjalnie uciążliwe.
  • Osoby zaawansowane raczej nie znajdą dla siebie nic ciekawego w tej części.

Bardzo lubię Grammatik?Kein Problem! Część 1. Jestem ciekawa 2 i 3 tomu. Zna ktoś z Was tę serię? Co innego polecalibyście osobom początkującym?


Spodobał Ci się ten wpis? Polub zatem mojego bloga na Facebooku i obserwuj go na Bloglovin!